Web Tasarımda İşinizi Kolaylaştıracak Araçlar Nelerdir?

Teknolojinin hızla geliştiği ve alışkanlıkların, ihtiyaçların aynı hızla değiştiği günümüzde gelişen teknolojilere ayak uydurmak oldukça önemlidir. Bugün, sosyal medya hesapların açılması web sitelerin oluşturulması vs. gibi pek çok eylemin gerçekleştirilmek istenmesi diğer insanlarla hızlı ve interaktif iletişim ve etkileşim kurabilecek bir dünyada var olmak anlamına gelmektedir.

 

Web tasarım bu dünyaya açılan bir araç olarak düşünüldüğünde gerek kurumsal gerekse kişisel bir website olsun emsallerinden farklı olması dikkat çekmek ve sizi daha iyi temsil etmek açısından önem teşkil etmektedir. Web tasarımda farklılık işlemi çoğu kez web tasarımcının tecrübesi, hayal gücü ve profesyonelliği etkili olmaktadır.  Biz de web tasarım yapan herkesin rahatlıkla kullanabileceği ve işlerini kolaylaştıracak 5 tasarım aracını sizin için sıraladık..

Sketch

Dijital tasarımlar için kullanılacak bir program olan Sketch, işlerinizi oldukça kolaylaştırabilir. Sketch de tasarım öğesi öne çıkmaktadır. Bu nedenle website, logo ve görselleri vb. büyük tasarım öğeleri içermektedir.  Program içerisinde basit animasyonlar veya tıklanabilir prototipler de eklenebilmektedir.

Figma

Figma, birden fazla tasarımcının ekip halinde gerçek zamanlı olarak aynı proje üzerinde çalışmasını sağlayan bir arayüz programıdır. İnternet tarayıcısı üzerinden çalışan programda her şeyi üretmeniz mümkündür. Ayrıca var olan tasarıma eklemeler yaparak geliştirme imkanı da sunmaktadır.

Avocode

Tasarımcılar ve yazılımcılar arasında bir köprü olmayı hedefleyen Avocode, Photoshop ve Sketch’de tasarlanan tasarımların, bir web tasarım aracına katmanlar korunarak aktarılmasını sağlamaktadır.

Affinity Designer

Özellikleriyle pek çok web ve grafik tasarımcıyı etkileyen Affinity Designer’ın en önemli özellikleri arasında ayarlanabilen ve tahrip edici olmayan katmanlar bulunuyor. Böylece görseller birbirine zarar vermeden ayarlanabiliyor. Photoshop’ta %32.000 yakınlaştıra biliyorken aynı görseli Affinity Designer ile %1.000.000 yakınlaştırabilmek mümkündür. Ayrıca geri al ve geçmiş özellikleri de oldukça kullanılan özelliklerindendir.

Form

Form’un tasarıma yaklaşımı oldukça farklıdır. Bir tasarım araçında karşınıza çıkan katmanlar ve araçlar Farm’da yer almaz ve uygulama içerisinde tasarım yaparken kod ve tasarımın birlikte hareket ettiği rahatlıkla hissedilmektedir. Form’da grafik çalışması yapılmaz sadece var olan grafik uygulamaya aktarılarak ona etkileşimler ekleyebilir ve üzerinde oynama yapılabilir. Form tasarımcılara çoğunlukla yaptıkları tasarımın prototipte neye dönüşeceğini gösterir. Ayrıca mühendisleri de büyük bir iş yükünden kurtarır.

Etiket: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir