Web Sitenizi Hangi Sistemle Yöneteceksiniz ?

website

 

İçerik yönetim sistemi dijital adıyla CMS (Content Management System)’ler web sitesini yönettiğimiz, şekillendirdiğimiz, kampanyalarımızı yürüttüğümüz, raporlama yaptığımız, kullanıcı odaklı sistemlerdir.

 

Peki, her işletmenin tartışılmasız ihtiyacı web sitelerinin, yönetim panelleri hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Bu sistemlerin nasıl bir önemi olduğu bu sistemler ile yeni tanışanlar için oldukça karışık olabilir. Bu yazımızda öncelikli olarak bu sistemleri kullanırken hatta kullanmadan yani seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında olacak.

 

Nasıl sorunlar ile karşılaşabilirsiniz?

 

Web site planınız oldukça başarılı olsa dahi içerik yönetimi kolay ve anlaşılır değil ise çalışmalarınızı sunmakta yine zorluk çekeceksiniz, hatta başarısız olabilirsiniz anlamına geliyor. Kullandığınız sistem yeni teknolojiye uygun değil ise, kullanıcı kolaylığı sağlamıyor ise, arama motorlarında problem çıkarıyorsa bütünüyle sizin tüm çalışmalarınızı baltalayacak bir sistem demektir.

 

Bu sorunların haricinde alt yapı, sunucu, spam sorunu gibi problemlerin çıkma olasılığı da var tabi. Web sitenize daha sonra eklemek isteyeceğiniz resim galeri, video galeri, anket, canlı destek, online satış, takip sistemleri gibi modüller eklemek isteyebilirsiniz. Eğer sisteminiz buna müsait değil ise tüm çalışmayı baştan yapılandırmak zorunda kalacağınız durumlar oluşabilir. Bu sorunlardan kurtulmak daha doğrusu bu sorunlarla karşılaşmamanız için bir kaç önerimiz var.

 website-xx

 

İçerik yönetim paneli seçerken nelere dikkat edilmeli?

 

Maliyet

Kolay kullanılabilir ve geliştirilebilir bir web sitesi zamandan tasarruf ve zamansız güncelleme işlemlerinin maliyetlerinden kurtulmanızı sağlar.

Kullanıcı dostu

Web sitenizi kendiniz ya da görevli bir personel yönetecek olabilir; fakat bu sizin ya da çalışanınızın site yönetim uzmanı olmasını gerektirmez. Kolay öğrenilen ve istenilen sorulara internetten ya da siteyi tasarlattığınız firmadan anında destek alabileceğiniz bir sistem olmalı. Kolayca öğrenilen sistem, karmaşık İngilizce dilinde programlanmış bazen teknik desteğin çözemediği problemler çıkaran yapı da değil; Facebook kullanan birinin kullanabileceği yapı da olmalı. Sonrasında yaptığınız değişiklikler ile siz de kendinizi tasarımcı gibi bile hissedebilirsiniz.

Güncelleme ve değiştirilebilir yapı

Yeni Türk Ticaret Kanununun çıkmasıyla yeni düzenlemeler talep edilmiştir. Olasıdır ki bu kanun gelişecek ve değişecektir, bu durumda yeni düzenlemeler getirilmesine neden olacak. Böylelikle yeni güncellemeler zorunlu hale gelecek.

 website-x

Kurulum ve İşletme Kolaylığı

Tüm ihtiyaçlarınız karşılandığında ve siteniz hazır halde size teslim edildiğinde dahi yapmak isteyeceğiniz ufacık bir değişiklik olabilir. Panel kullanımında hemen müdahale ile bu sorunları anında ortadan kaldırabilecek kadar kolay br yapıyla çalışabilirsiniz.

İhtiyacı karşılasın

Tüm eklentilerin dışında blog etkinlik gibi lansman yapacağınız modüllerin varlığı ya da eklenebilir olması site için önemli. Kurumsal siteler genellikle uzun süre şekil değiştirmez, sitenizi hareketli tutacak ve sürekli sisin eklemeler yapabileceğiniz bu modüllerin varlığından emin olun.

Gelişmiş İçerik Editörü

Gelişmiş içerik editörleri, içerik yönetim sisteminizin bel kemiğini oluşturmaktadır. İçerik yönetim sistemi ile sağlanan içerik editörünün tarayıcı uyumluluğuna ve kolay kullanılabilir olmasına dikkat ediniz.

Dosya uzantıları

Değişik yerlerden tedarik edilen bir çok dosya, grafik ya da fotoğraf eklemek isteyebilirsiniz.Bu sebeple içerik yönetim sisteminiz bir dosya yöneticisi word, excel, ppt, pdf vb. dosyaları kolayca yükleyebildiğinizden emin olun.

Farklı dil seçenekleri

Uluslararası hizmet veriyor ya da ileride verecek olabilirsiniz. Web sitesinin birden fazla dil seçeneği olması gerekliliği kaçınılmazdır. İçerik yönetim sisteminizin farklı dilleri destekleyebildiğinden emin olun.

Yedekleme / Geri Yükleme

Web sitenizde oluşturduğunuz içeriğin zaman periyotlarında yedeğinin alınarak yeni bilgilerin kaybolması engellenmelidir. Web siteleri, “sunucu” tabir ettiğimiz çok güçlü bilgisayarlar ağıyla hizmet vermektedir. Oluşabilecek teknik arıza bilgisayar aksaklıkları ön görülerek, yedeğin hızlıca yeni sunucu veya diğer erişim ortamlarında yapılandırılabilmesi oldukça önemlidir.

Tasarım / Tema Desteği

İçerik yönetim sistemlerinde bulunan tasarım modülleri hızlı ve uygun maliyetli bir çözüm siteler tasarlanmasını sağlamaktadır. İhtiyaç halinde bu tasarımların sadece size özel olarak hazırlanabilmesi ve içerik yönetim sisteminizde site giydirme desteğinin bulunmasıdır.

Hosting ( Barındırma Hizmeti ) Kalitesi

Sunucu sistemlerinde kayıtlı olan siteniz işletim sistemleri ile çalışmalarını yürütür. Bu kayıt ve barınma yıl boyu sürer ve yıl sonunda yenilenir. Bu konularda satın alma işlemini yaptığınız ajans ilgilenmeli ve size bilgilerini sunmalıdır.

Teknik Destek

Dijital platforlarda en istemediğimiz olay sorun çıkmasıdır heralde; maillerde, site de ya da herhangi bir teknik arıza bir çok iş akışından alıkoyar bizi. Bu platformlarda hiç sorunsuz işlem yapılma gibi lüksümüz yok, bu sorunlar sizin dışınızda ya da kullanıcı hatalarıyla olabilir. Bu sebeple en sorunsuz sistem ve hemen teknik destek sağlayacak bir firmayla çalışın.

 

Etiket: , , , , ,