Web Site Sahibi Olmanız Yetmez

Web sitenizden nasıl verim alabilirsiniz?

Kullandığımız dijital çağın hızına yetişmek oldukça güç hale gelmişken, sadece web sitenizin var olması tabi ki yeterli değil. Müşterilerinizin ya da potansiyel müşterilerin sizi internet ortamında bulmaları için yapmanız gereken oldukça çok etkinlik var. Ayrıntılı müşteri odaklı çalışmalara girmeden önce web sitenizin bulunabilirliğini internet platformlarına adapte etmelisiniz. Bu işlemleri yaparken eğer uzman değilseniz mutlaka danışman bir firmadan yardım almalısınız. Web siteniz ve şirketiniz için analiz yapılarak proje oluşturulmalı. Yanlış yapılan çalışmalar sitenizi tanıtmak yerine tercih edilmeyecek ya da internet ortamında sıralamalarda çok daha geriye atabilir.

web-uyum

Dijital Uyum

Web siteniz var ama responsive değil ise yani mobil cihazlarda görünmüyor ya da kötü görüntü veriyor demektir. 4 de 1 oranında geridesiniz demektir. Akıllı telefon ve tablet kullanımı her yıl yaklaşık 2 kat artıyor, bu da iki yıldan eski bir web siteniz var ise mobil internet kullanan kitleye ulaşmada güçlük çekeceğiniz, bulunurluğunuzu azalması anlama geliyor. Sonuç olarak web sitenizi mobil uyumlu yapmalısınız ya da yeni tasarlattığınız bir web sitesiyse tasarımı mobil uyumlu olmalı. Bir de sitenize doğru kodlar ile eklentiler oluşturmalı, sosyal bağlantıları eklemelisiniz.

Arama motorları

Web sitem var oturup beklerim, müşteri gelir mantığı yersiz. Arama motorlarına sitenizi kaydettirmeniz gerekiyor. Arama motoru sonuçlarında bırakın ilk sayfalarda çıkmayı, sadece var olmak için bile bu çalışmayı yapmalısınız. Hizmet veya ürünlerinizin bilgileriyle insanlar size ancak bu şekilde ulaşabilir. Bu kayıt işlemlerini sitenizi tasarlayan kuruluş gerçekleştirebilir. Arama motorlarında yeni siteleri kayıt sistemi bulunmakta fakat, yanlış veri kayıtlarıyla ve optimizasyon yöntemleriyle siteler bulunamamaktadır. Dilerseniz düşük bütçeler ile SEO hizmeti, reklam hizmeti gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

backlink_website

Web site hareketi

Web sitenizi haraket ettirmelisiniz; ilgili sektörleri, dernek, kamu kuruluşu gibi mecraları takip edebilir bu platformlara üye olabilirsiniz. Alanınızla ilgili e-bülten abonelikleri alabilir, e-bülten gönderimi yapabilirsiniz; e-bülten sayısından önce etkin ve verim alabileceğiniz etkileşimleri ön planda tutmanız fayda sağlayacaktır.

Sektörel şirketlerin bulunduğu platform gibi oluşturulan bazı siteler vardır; bu sitelerde kayıt yaptırabilir, site URL ve şirket bilgileri paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle şirket adınız, hizmetleriniz ve web adresiniz bir çok defa tıklama almaktadır. Fakat bu işlem biraz tecrübe gerektiriyor. Yanlış platformlarda kayıt yaptırmanız sizi uygunsuz içerik paylaşımı yapan sitelerde var edebilir, link değişimi yapan platformlara kaydınız sizin sitenizi başkalarının lehine kullanıma itebilir, yanlış sayılarda backlink çalışması arama motoru tarafından banlanmanıza yani engellenmenize sebep olabilir. Bu uygulama için uzmanlarla çalışmakta fayda var.

website-seo

Web site içeriği

Web siteniz var ama ziyaretçilerinizi bir türlü etkileyemiyorsunuz. O zaman içerik konusunda bazı şeyler hatalı demektir. Site algoritması, dizaynı, bilgiye ulaşım kolaylığı ve en önemlisi kullanıcının yeterli bilgiyi alabilmesi kullanıcıların sizi tercih etmesini, sayfanızı tekrar ziyaret etmesini ve başka kullanıcılara önermesini sağlayacaktır. Yazınsal anlamda gereksiz sözcükler ya da yetersiz bilgiler müşterilerin sizden vazgeçmesine neden olur.

Sosyal Medya

Çok yönlü bir proje olan sosyal medya için yapılacak sınırsız aktivite var. Öncelikle yapmanız gereken sosyal medya hesaplarını açarak sitenize linklerini yerleştirmek olacaktır. Kullanıcıların sizi hangi mecradan arayacağını bilemezsiniz, bu nedenle en azından mesela facebookta temel bilgilerinizin olması ve bu hesapların olası müşterileri sitenize yönlendirmesi çok önemli.

Tüm konularda bilgi için www.localveri.com.tr sitemizi inceleyebilir, 444 35 72 ‘den bizi arayabilirsiniz.

Etiket: , , , , , ,