Telefonla Tanıtım Yapan Firmaların En Büyük Yardımcısı; Telemarketing Sistemi

Telefon ile tanıtım, pazarlama ve satış faaliyetleri yürüten işletmeler gün içerisinde pek çok kişiyle iletişim kurma, konuşma verilerini kaydetme, randevu oluşturma, sipariş gitme veya siparişi sonlandırma, not alma gibi pek çok işlemi de yerine getirmektedir.

Tele pazarlama yapan firmalar ve/veya çağrı merkezi sistemleri iletişim kurdukları müşterileri potansiyel müşteriden aktif müşteriye dönüştürebilmek için iletişimi kesintisiz devam ettirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de müşterilerle yapılan görüşmelerin detaylarının kayıt edilmesi, müşterinin isteklerinin veya ihtiyacının not edilmesi, kişiye özel iletişim yollarının geliştirilmesi tele pazarlamanın doğru bir şekilde yürütülmesi açısından önemlidir.

Çalışanlar tarafından yapılan telemarketingin verimli sonuç verebilmesi diğer bir deyişle satış ile sonlandırılmasında çalışan personelin iletişimsel kabiliyetinin büyük önemi bulunmaktadır. Ancak tek başına yeterli olmamaktadır. Telemarketing faaliyetleri için geliştirilmiş yazılımlar, çalışanın iletişimsel yeteneklerini pekiştiren, onun işlemlerini kolaylaştırırken kurumsal hafıza oluşturan sistemlerdir.

Yapılan tüm görüşme içeriklerini, bir sonraki görüşmenin zamanını ve tarihini, görüşülen kişiyi vb. pek çok bilgiyi kayıt altına almaktadır. Böylece sistem kullanıcısına görüşülen her müşteriye özel iletişim kurma imkanı sağlamaktadır. Ticaret pazarlama telemarketing sistemi aynı zamanda detaylı raporlama özelliği ile tarih aralıklarına, arama konuların, personele göre filtreleme ve karşılaştırma yapabilir ve yüzdelik verilerle değerlendirme olanağı sunmaktadır. Böylece telemarketing yazılımı hem tele pazarlama departmanında çalışan personelin gün içinde yaptığı işlemlere yardımcı olmakta hem de işletme yönetiminin gün içinde yapılan görüşmeleri takip etmesine ve ölçmesine katkı sağlamaktadır.

Etiket: , , , , , , , ,