SSL Nedir ve Neden Gereklidir?

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle kullanımı yaygınlaşan web sitelerle ilgili olarak sıkça duyulan ve üzerinde durulan SSL, web sitesinin güvenilir olup olmadığını gösteren önemli bir sertifikadır.
İngilizce açılımı “Secure Sockets Layer” olan ve kısaltılarak SSL şeklinde isimlendirilen güvenlik sertifikasının Türkçe karşılığı “Güvenli Giriş Katmanıdır”. Özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılması zorunlu olan bu özellik alışveriş siteleri dışında da kurumsal web sitelerinde, tanıtım sitelerinde vb. tüm sitelerde de kullanılabilmektedir. SSL kullanmanın temelinde web site ile kullanıcısı arasında güvenlik bağının oluşturulması yatmaktadır. Çünkü bu özelliği kullanan sitelerde girilen şifre, kimlik numarası, telefon bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgiler asla üçüncü kişilerin eline geçmemektedir. SSL özelliğine sahip siteler bu güvenilirliği garanti altına almaktadır.
SSL Sertifikası temelde sertifika sahibi kurumun unvanı, açık anahtarı, sertifikanın seri numarası ve son kullanma tarihi, sertifika veren kurumun elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olarak elektronik imzası özelliklerine sahiptir.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?
Web sitesinin güvenilir olması için SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu bu sertifika ücretli olarak alınabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda hizmet alınan hosting firması SSL sertifikasını ücretsiz olarak verebilmektedir. SSL sertifikası satışı yapan pek çok firma bulunmaktadır.

SSL Sertifikasının Özellikleri Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kullanılan server ve internet tarayıcısı arasında yapılan tüm işlemleri şifreleyerek koruma altına alan ve bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini engelleyen SSL sertifikası standart bir algoritma üzerinde kurulmaktadır. Alınan SSL sertifikası ile birlikte  web sitesinin önünde bulunan http yerine https protokolü kullanılmaktadır. Bu değişiklik web site kullanıcılarına sitenin güvenilir olduğu ve bilgilerin korunduğunu göstermektedir. Ayrıca SSL, sitede yapılan işlemlerin doküman arşivinin oluşturulmasını sağlamaktadır. Böylece her iki tarafında güvenilir olduğundan emin olduktan sonra işlemlerin gerçekleşmesine izin vermektedir.
SSL Sertifika sistemi “Public Key” veya “Private Key” olarak bilinen anahtarların kullanımını sağlayan kodlama sistemi üzerinden çalışmaktadır. Kullanılan anahtarlar birbirleriyle uyum içinde çalışmaktadır. Server ve internet tarayıcısı arasında yapılan tüm işlemler bu anahtarlarla şifrelenmektedir.
SSL hakkında daha detaylı bilgi için Tıklayınız. 

Etiket: , , , , , , , ,