Şifre Güvenliği Nedir, Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur?

İnternet ortamında güvenliği sağlamanın geleneksel yöntemlerinden olan şifre belirlemenin ve periyodik olarak şifre değiştirmenin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Ancak belirlenen şifreler çoğunlukla akılda kalıcı,basit ve aynı olmaktadır.
Üye olunan ve kullanılan tüm platformlarda aynı şifrenin kullanılması şifrenin basit ve tahmin edilebilir bir kombinasyona sahip olması şifre güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle periyodik olarak şifre değişikliği ve şifrelerin daha karmaşık kombinasyonla oluşturulması oldukça önemlidir.
Periyodik olarak şifre değişikliğiyle saldırganların elinde bulunan şifrelerin belirli bir süre sonunda değişmesi ve erişimin engellenmesi amaçlanmaktadır. Ancak şifre değişikliğinin bir kaç harf değiştirilmesi veya aynı şifrenin hiç değiştirilmeden uzun süre kullanılması saldırganlar tarafından şifrelerin kırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Güçlü şifre nasıl olmalı?
Genellikle isim, doğum tarihi, plaka numarası, telefon alan kodu, sadece harf veya sadece sayı kullanılması vb. gibi basit ve tahmin edilebilirliği yüksek olan şifre kombinasyonları insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.
Güçlü bir şifre oluşturmak için öncelikle dikkat edilmesi gerekenler;
-En az 8 karakterin kullanılmasıdır.
-Şifreniz harf, rakam ve mutlaka özel karakter içermelidir (!,@,#,$,%,^,&,_, -).
-Küçük ve büyük harf kullanılmalıdır.
-Şifre kişisel bilgi, sıklıkla kullanılan kelime, kolay tahmin edilebilir söz öbeği kullanılmamalıdır.
-Tüm hesaplar için ayrı ayrı şifreler belirlenmelidir.

Ancak bazı durumlarda şifrelerin güçlü olması ve/veya her bir hesap için farklı şifre kullanılması siber güvenlik için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle parola güvenliğinde özellikle “çok faktörlü doğrulama” ve “iki faktörlü kimlik doğrulaması” teknolojilerinden yararlanılması gerekmektedir.
İki faktörlü kimlik doğrulama işlemi iki aşamalı bir süreç olarak tasarlanmaktadır. Birinci aşamadan kullanıcının zaten bildiği şifre kullanılır. İkinci aşamada ise, şifrematik tarafından üretilen tek kullanımlık şifreyle kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir.
Çok yönlü kimlik doğrulama sisteminde ise, parola ve şifrematik ile tek kullanımlık kimlik doğrulama kodlarının yanı sıra parmak izi gibi biyometrik verilerde kullanılmaktadır.

Türkiye’de en fazla kullanılan şifreler
123987456
q1w2e3r4
963qaz
istanbul24
06ankara
3we45r
qazxsw
waesrd
951753
password
parola
sanene
bjk1903
19921992
987oıu
123456789
cimbom
fenerbahce
112233
968574

Etiket: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir