Marka Bilinirliği Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka bilinirliği işletmelerin markalaşma noktasında üzerinde durması gereken önemli bir konudur. Marka bilinirliği, işletmenizin marka ve logosunun insanlar tarafından bilinir olmasının ötesinde  ürün ve hizmetlerinin içeriğinin ve firma lokasyonuzun insanlar tarafından bilinir olması ve insanların hafızasında kalıcı bir yer edinmesi anlamına gelmektedir.Bu nokta da insanların markanızı, logonuzu, sloganınızı biliyor olması marka bilinirliğini sağladığınız anlamına gelmemektedir. Bu nedenle marka bilinirliği çalışmaları çoğunlukla marka farkındalığının sağlanmasından sonra yapılmalıdır. Ancak marka bilinirliği çalışmaları yürütülürken ve dijital pazarlama planı oluştururken bazı noktalar göz ardı edilmemeli ve unutulmamalıdır.

Sadece reklam faaliyetleri yeterli değildir

Etkileşim sağlamak marka bilinirliği için önemlidir. Çünkü insanlarla etkileşim sağlamak onların hafızarında kalıcı olma noktasında büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle firmalar etkileşim sağlamak için çoğunlukla online reklamlara bütçe ayırmaktadır. Reklam vermek etkileşim açısından etkili bir yöntemdir.

Orta ve küçük bütçeli Adwords ve sosyal medya reklamları, insanlarla etkileşim sağlamak, marka farkındalığı ve bilinirliği oluşturmakta etkilidir. Ancak diğer dijital pazarlama faaliyetleriyle de desteklenmesi marka bilinirliğinin uzun ömürlü ve kalıcı olması için gereklidir.

Sosyal medyayı etkili kullanmak gerekmektedir.

Sosyal medya hesapları marka bilinirliği oluşturmada ve arttırmada etkili bir yöntemdir. Ancak tek başına yeterli değildir. Sosyal medya platformlarını doğru kullanmak insanlara ulaşmak ve etkileşim kurma noktasında verimli bir kaynak olabilir ancak sadece bu alana yoğunlaşarak markalaşma konusunda verimli sonuçlara ulaşmanız mümkün değildir. Marka bilinirliği için yürüttüğünüz çalışmalara paralel olarak ve onlarla etkileşimli sosyal medyayı kullanmak amaçladığımız sonuca ulaşmada size büyük destek sağlayacaktır.

Etiket: , , , , , ,