Mac ve PC’ler arasındaki en önemli 10 fark

Mac tasarımıyla övünür ama Microsoft yakalıyor gibi
Apple, tasarımı üzerinde yıllarca çalışarak gerçekten iyi görünen ürünler üretti. Microsoft ise uzun yıllar bu alanda rekabet bile edemedi fakat son dönemde çıkan ürünler sanki biraz yaklaştığını gösteriyor.

Mac, genellikle PC’den daha pahalı
Mac bilgisayarlar her zaman pahalı olmasıyla bilinir. Pc fiyatlarıyla karşılaştırıldığı zaman oldukça büyük farklar ortaya çıkıyor.

Hardcore oyuncular için PC vazgeçilmez
PC hardcore oyuncular için gerçekten vazgeçilmez. Bunun en büyük nedeni inanılmaz esnek ve değiştirilebilir bir yapısının olması. Oyuncular Pc’lerini kolaylıkla güncelleyebiliyor, yeni çıkan oyunlar için yükseltebiliyor ve güncel kalmayı başarıyorlar ama Mac kullanıcıları için bu neredeyse imkansız.

Mac müşteri hizmetleri açısından daha iyi
Mac’iniz bir zarar görürse eğer, yazılımsal veya donanımsal olarak Apple Store’lar size inanılmaz kaliteli bir şekilde çözüm üretiyor. Genellikle ilk probleminizde ücret bile alınmıyor. Microsoft’un kendi ürettiği cihazları için store’larında desteği kısmen iyi olsa da hem store sayısının azlığı hem de bir çok farklı üreticinin Microsoft yazılımı ile ürün üretiyor olması stabil bir destek imkanı almanızı engelliyor.

Mac ‘e virüs bulaşmaz
Her Mac kullanıcısından duymuşsunuzdur “Mac’e virüs bulaşmaz!” Aslında durum tam olarak öyle olmasa da haklılık payı var. Windows yüklü bilgisayar ve dolayısıyla hedef sayısı çok daha fazla olduğu için Mac için geliştirilen virüs sayısı oldukça azdır ve Mac yazılımsal olarak da daha fazla güvenlik odaklı olduğu için virüs bulaşması olasılığı oldukça azdır. Tabi son yıllarda bu alanda da virüslerin arttığı bir gerçek.

Her iki işletim sistemi tamamen farklı
Mac, kullanıcıya daha az karmaşa sunduğu ve genellikle boş bir masaüstü ve dock’da önemli programlar ile sadeliği hedefliyor. Hızlı ve rahat kullanım odak noktası. Pc ise biraz daha kullanıcıyı daha fazla şeye daha hızlı eriştirebilmek için karışık diyebiliriz. Tabi bu da kullanım alışkanlıklarına göre değişen bir şey.

Pc için çok daha fazla seçenek var
Windows işletim sistemi olan o kadar çok üretici var ki seçim yapmak tamamen size kalmış. Farklı boyutlar, farklı teknik özellikler ve tasarımlar ile seçenekleriniz çok fazla. Fakat bir Mac sahibi olmak istiyorsanız o kadar da çok alternatifiniz yok. Genellikle birbirine benzeyen (tabi ki harika) ürünlerden birini seçiyorsunuz. Windows 10 işletim sistemi telefon, tablet, Pc ‘de kullanılabilirken Mac OS sadece Mac’de ve yeni çıkan iPad Pro’da kullanılabiliyor.

Bazı PC’ler dokunmatik ekrana sahip
Bazı PC’ler dokunmatik ekran özelliği ile geliyor ve bu da kullanıcılar için farklı bir deneyim ve özellik demek. Bu alanda Apple yeni geliştirdiği iPad Pro’yu bir çok kullanıcının laptopları yerine kullanabileceği bir ürün olarak geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Mac ve iPhone harika bir ikili
Mac ve iPhone gerçekten harika uyumlu bir ikili. Bu uyumları sayesinde kullanıcılarını kendilerine daha bağımlı hale getiriyorlar. Telefonunuza cevap vermek, yazışmalarınız ve bir çok işinizi her iki cihazda da yapabiliyorsunuz. Ayrıca Airdrop ile dosya paylaşımı da oldukça kolay ve kablo bağlantısı gerektirmiyor. Pc’de ise bu işlemler maalesef oldukça sıkıntılı.

Macbook üzerinde Windows çalışıyor
Mac cihazınız üzerinde Windows çalıştırabilirsiniz. Evet, bunu her Mac sahibi rahatlıkla yapabiliyor ve böylece iki işletim sistemini de rahatlıkla kullanabiliyor fakat Pc kullanıcıları için ikisini bir arada kullanmak imkansız.