Güne erken başlamak başarıya ulaşanların altın kurallarından biri

günü iyi kullanma

Çalışan insanlar için sabahları erken uyanmak çoğunlukla zor hatta  işkencedir. Fakat erken uyanmak kendinize daha fazla zaman ayırmanın önemli yollarından biridir. Ne var ki güne erken başlamak başarıya ulaşanların altın kurallarından  ve başarıya doğru atılan en büyük adımdır.

Peki güne erken nasıl başlayabiliriz?
Sağlıklı bir uyku!
Uyku süresi kişiye göre farklılık gösterebileceği gibi aslında birçok kişi kaliteli bir uyku için kendisine gerekli zamanı ayıramıyor. Sabah uykunuzu almış bir şekilde uyanabilmek için yatmadan iki saat önce bir şeyler atıştırmaktan, egzersiz yapmaktan ya da bu süreci ekran karşısında geçirmekten kaçınmalısınız. En önemlisi uyku öncesi kafeinli ürünler kullanmamaktır. Uyku sırasında ışığı minimize etmek daha sağlıklı bir uyku gerçekleşmesini sağlar. Uykusuzluk, uyku apnesi gibi ciddi rahatsızlığı olan kişilerin ise tıbbi müdahaleye ihtiyacı olabilir.

Sağlıklı sabah rutinleri!
Sabah uyandığınızda alarmı kapatıp tekrar uyumanız ya da vaktinizi arkadaşlarınızın Facebook, Twitter bildirimleriyle geçiriyor olmanız günün en değerli zamanını kaybetmenize neden olur. Kendinize günlük sağlıklı sabah rutinleri belirlemelisiniz, sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilir ya da her sabah güne bir bardak bitki çayıyla başlayabilirsiniz. Bu rutinler vücudunuzu dinç tutarak gün boyu verimli şekilde çalışmanızı sağlar.

Öğleden önce listesi!
Eğer kendinize öğleden önce listesi oluşturabilirseniz, akşam yapmanız gereken birçok işi günün ilk kısmında halletmiş olursunuz ve akşam kendinize, uykunuza ayıracak zamanınız kalmış olur. Bunun sayesinde sabahları erken uyanabilirsiniz ve bu bir döngü içerisinde ilerlemiş olur. Birçok kişi ofise uykulu gelirken, erken uyanan birisi olduğunuz için daha dinç olur ve birçok işinizi halletmiş olarak ofise ulaşırsınız.  Bununla beraber ofiste çalışmaya nereden başlayacağınızı bilirsiniz.

Gece duşu!
Özellikle Kore gibi Asya ülkelerinde sabahları duş almak tam bir zaman kaybı olarak görülüyor. Çünkü onlara göre günün ilk saatlerinde halledilmesi gereken birçok önemli iş bulunuyor. Duşunuzu akşamdan alıyor olmanız, size sabah saatlerinde büyük oranda zaman tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca akşam alınan duş sizi uykuya hazır hale getirerek daha kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

Kaynak Yazar : Nazende Yılmaz

Etiket: , , , , ,