Google Üst Sıralarda Yer Almanın Yolları…

Bir web sitenizin olması, internette bir alan kaplıyor olmanız arama motorlarında üst sıralarda yer alacağınız anlamına gelmemektedir. İnternet sitesi bulunan pek çok kişinin merak ettiği ve araştırdı bir konu olan Google’da üst sıralara çıkmak sürekli araştırılan bir konudur.
Google’da üst sıralarda yer almak diğer bir deyişle SEO’nun (Search Engine Optimization) Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonudur. En temel anlamıyla web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir.

Bir websiteniz olması bir linke sahip olmanız eskiden insanların sizin websitenizi bulması için yeterliyken günümüzde arama motoru yazılımlarının daha akıllı yapılara sahip olması, bu yapıları sayesinde kullanıcı davranışlarını takip ederek oluşturduğu faktörlere göre sıralama yapması insanların sizi ve websitenizi bulmalarını zorlaştırmaktadır.

İnsanların arama motorları kullanımlarına yönelik yapılan araştırmalarda kullanıcıların %80’i çok önemli bir konuda araştırma yapmıyorsa ikinci sayfaya geçmiyorlar. Arama motorlarında yapılan bir konu araştırmasında yüzlerce hatta binlerce ilgili sayfanın çıktığı düşünülürse insanlara ulaşmanın ve bulunabilir olmanın en önemli yolu ilk sayfada yer olabilmektir.

Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmak için neler yapılabilir?

Kullanıcılarınıza yani sizi bulmalarını istediğiniz kişiler için site oluşturun.
Arama motorlarının kullanıcı isteklerine göre bir sıralama yaptığından yukarıda söz etmiştik. Sitenizi oluştururken kullanıcıların sizi rahat ve kolay şekilde bulabileceği şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Bu nedenle sitenizi oluştururken yapacağınız site mimarisinde buna dikkat etmeniz kullanıcıların sizi bulmasını etkileyecektir. Ve bu aşamayla aslında SEO uyumlu bir yapı için gerekli olacak altyapı için ilk zemini oluşturmuş olacaksınız.

Anahtar kelime analizi oluşturmanız gerekiyor.
Sitenizin organik olarak kişilere erişiminde iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız kullanıcıların arama yaptığı ve sizinle ilgili olan anahtar kelimeleri iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almayı hedefliyorsanız anahtar kelimelerle long-tail denilen uzun arama sorgularına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için Google Adwords anlık sorgu sonuçlarını da inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Sitenizi SEO altyapısına uygun yapın.
Website sayısının günümüzde artmaya devam etmesi arama motorlarının yazılımlarının da yükünü arttırmakta. Bu nedenle website tasarımı yaptırırken arama motoru optimizasyonun sağlanabilmesi için gerekli teknik işlemlerin de yapılması gerekmektedir. Yapılan bu teknik altyapı işlemine Site içi SEO işlemi denmektedir.

Site içi içerikleri SEO uyumlu hale getirin.
Yaptığınız anahtar kelime analizinden sonra site içinde kullanılan metinleri planlamanız gerekmektedir. Kullanıcıları ihtiyaçlarını giderebilecek, arama yaptıkları konularla ilgili yeterli bilgi bulabilecekleri içerikleri ‘özgün içerik’ olarak tabir edilen şekilde üretmeniz ve sunmanız gerekmektedir.
Özgün içerik üretirken SEO anlamında dikkat edilmesi gereken nokta, anahtar kelimelerin kullanımına dikkat etmektir. Unutulmamalı, SEO uyumlu içerik metni üretirken amaç sadece anahtar kelimeler kullanılarak spam metinler oluşturmak değil, anahtar kelimeleri en iyi şekilde kullanarak en iyi şekilde kullanıcıya hitap edebilmektir.

Rakiplerinizin belirleyin ve onları takip edin.
Site içi SEO çalışmalarınızı yaptıktan ve özgün içerik oluşturduktan sonra yapılması gereken rakip analizidir. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde ön sıralarda çıktığını , hangi sitelerden link aldıklarını, hangi SEO değerlerine sahip olduklarını takip etmeniz gerekmektedir.

Genel olarak Google da üst sıralara çıkma için yaptığınız çalışmaların devamlı olması ve hedeflenen yere ulaşılması açısından aylık raporlar düzenlemek ve güncel verilerden yararlanmak önemlidir. SEO çalışmalarını büyük ölçüde kendiniz de yapabileceğiniz gibi bu alanda profesyonel yardım da alabilirsiniz. Biz size yardımcı olmaktan ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlamaktan mutluluk duyarız.

Etiket: , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir