E-Ticaret’e başlarken bilinmesi gerekenler…

E-Ticaret siteleri ile ilgili akla gelen sorular hemen hemen e-ticaret siteleri ne kadar güvenli, e-ticaret sitelerin ömrü ne kadar, artısı veya eksisi nelerdir gibi sorular akla gelmektedir.
Bileşim ve teknolojinin gelişmesiyle artık günümüzde İnternet ortamında ürünler satabiliyoruz. Bilgisayar kullanım bilgisi az olan kişiler dahi rahatlıkla kullanabilecekleri e-ticaret portalları veya global platformlarda sayfa oluşturarak rahatlıkla e-ticaret satışını gerçekleştirebiliyor.

E-Ticaret sisteminin en vurucu felsefesi de; Online alışveriş mağazaları 365 gün, günde 24 saat açık kalabiliyor. Kolaylıkla kullanıcılarına e-ticaret web sayfasından dilediği saatte alışveriş yapabilmenin lüksünü yaşatıyor.
E-ticaret websiteniz sizin online mağzanızdır. Bir diğer güzelliğide gerçek hayatta ki mağazanızın masraflarından çok ucuzdur sanal mağazanızın maliyetleri. Daha az personelle çok fazla ürün satabilirsiniz online mağazanızda. En güzel yanlarından biride bu online mağazanızı dünyanın dört bir yanından herkese rahatlıkla ulaşabiliyor olması. Çünkü bir yere mağaza açtığınızda o bölgedeki tüketicilere en yakın ulaşabilirsiniz. İnternetteki mağazanızda böyle bir kısıtlı alan yok.

Eğer ürünlerinizi yurt dışına satmak istiyorsanız online mağaza ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, nerede olurlarsa olsunlar sayfanıza ulaşıp ürünlerinizi satın alabilirler. Sitenizi biraz daha geliştirip mobile taşırsanız (ya da mobil responsive bir tema kullanırsanız), kullanıcılar bilgisayarlarının başında olmaya gerek duymadan ceplerindeki akıllı telefonlarla bile alışveriş yapabilir.
E-ticaret özellikle niş ürünler için oldukça etkin bir pazar. Çünkü bulunduğunuz bölgede niş ürünler sattığınız bir mağaza açarsanız ulaşabileceğiniz kitle oldukça küçülür; fakat farklı bölgelerde o ürünleri arayan kullanıcılar olabilir. Bu yüzden de online ortamda bu ürünleri satarak çok daha büyük kitlelere ulaşmanız mümkün.

Eğer sitenizdeki içerikleri iyi bir şekilde detaylandırıp düzgün bir SEO yaparsanız, arama motorlarında sayfada üst sıralara çıkarak hem yeni kullanıcılara ulaşabilir hem de üst sıralarda göründüğünüz için ziyaretçileriniz sizin web sayfanızı tıklayarak ürünlerinize daha kolay ulaşıp satın alabilirler. İnternet kullanıcıları arama motoru aramalarında neredeyse hepsi ilk sayfasına bakarlar, ikinci sayfaya nadir geçerler. Bu yüzden ilk sayfada ve özellikle ilk sıralarda olmak sizin için çok daha avantajlı olur.

Websitenizde eklediğiniz online iletişim formları gibi formlar sayesinde ziyaretçinin size sundukları bilgileri kullanarak ve o kullanıcıların bilgisayarlarına hukuki çerçeveleri aşmadan çerez (cookie) yerleştirerek müşterilerinizin ilgi alanları hakkında oldukça detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Mesela, kullanıcı e-ticaret sitenizde bir ürüne bakarken yan taraftaki linklerde benzer ürünleri kullanıcıya sunarak kullanıcının ürün çeşitliliğini fark etmesini sağlayabilirsiniz. O an kullanıcının o ürünü almak aklında yoksa bile bir başka ürüne de yönlendirerek bir ürün daha satmış olursunuz.
En önemli noktalardan biride e-ticaret sitenizi oluştururken ziyaretçinizi çok fazla yormamalısınız! İstediği ürüne ulaşabilmesi için ziyaretçi sadece birkaç tıklamayla web sayfanızda tüm ürünlerinize çok kısa sürede rahatlıkla göz atabilmeli. E-ticaret alışverişlerinde kullanıcılarda fiziki olarak mağazanızda olmasına gerek olmadığı için bir o kadarda müşterilerinizi fiziki olarakta yormayarakta ayrı bir kolaylık hizmeti sunmuş oluyorsunuz müşterilerinize. Böylece evlerinde koltuklarnda uzanırken alışveriş yaparak hem işten arta kalan zamanlarını mağazalarda gezerek harcamayacaklar hem ulaşım ücreti ya da benzin masrafı yapmadan ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar.

Etiket: , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir