Daha iyi bir girişimci olmak için alışkanlıklarınızı gözden geçirin!

İyi bir girişimci olmaya hazırlanmakla olmaz. Alışkanlarınızı baştan sona değiştireceksiniz. Aşağıdaki liste hayat felsefeniz olsun. Çünkü deneyimleriniz ve günlük rutinleriniz sizi en iyi lider yapar.Hayat alışkanlıklarla yürüyor. Bir şeyi iyi yapmak istiyorsan hemen alışkanlık haline getir. Alışkanlıksa tekrarla oluyor. Beyin böyle programlanıyor.

Olmazsa olmaz listenizi sıralıyoruz…

 1. Kitap Okumak : İlk olarak bu cümleyi ilkokul öğretmenimizden duymuşuzdur. “Çok kitap oku evladım”. Boşuna denilmediğine emin olarabiliriz.  Okumak bize yeni bakış açıları kazandırarak zihin gelişiminizde yardımcı olur.
 2. Haberleri takip etmek : Kendi sektörünüzle ilgili ve dünyada neler olup bittiğine dair haberleri takip edin. Sadece “Ulusal” değil “Evrensel” bakın… Bilgi paha biçilmezdir.
 3. Konferanslarına katılmak : Konferanslara katılın ve meslektaşlarınızla tanışın böylelikle son gelişmelerden haberdar olun.
 4. Rakipleri takip etme: Rakiplerinizin piyasaya sürdüğü yeni bir ürün varsa bundan ilk siz haberdar olun. Eksikleriniz varsa daha hızlı farkedersiniz.
 5. Kendinize yeni kurallar oluşturun: Kısa süreler için izinler yapın. Kendinizle sosyalleşin. Kendinizi daha iyi tanıyarak yeni şeyler denemeye çalışın.  Kendinizin nasıl biri olduğunu asla unutmayın.
 6. Yeni teknolojileri takip etme: Teknolojiler hayatın birçok alanında işleri kolaylaştırmaktadır. Sizde teknolojileri takip etmeyi bir hobi şekline getirerek her bir teknolojiyi kendi yaşamanıza adapte edin ki hayat daha kolay olsun size.
 7. Kişisel hobilerinize bağlı kalın: Tutku başarılı her biri girişimcinin yaşamının merkezinde yer alır. Sizde severek yaptığınız hobilerinizi yaşamınızın bir parçası yapın.
 8. Yabancılarla konuşun: Yeni bir ortak, danışman, yatırımcı veya çalışan gibi her gün yeni biriyle tanışma ihtimaliniz var bu yüzden tanımadığınız bir kişiyle diyalog yapmayı geliştirmeniz gerekiyor.
 9. Sosyal ağları öğrenin: Kendi saygınlığınızı kazanmak için sosyal ağları kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aktif kullanıcı olun bu sizi şefaf biri yapacaktır aynı zamanda.
 10. Duyarlı olun: Eğer zamanınız varsa, yeni insanlarla tanışmak ve yaşadığınız toplumu daha iyi yapmak için gönüllü hareketlere sizde katılın.
 11. Ekibiniz size ulaşabilsin: Ekibinizde bulunan kişiler size belli bir konuda danışmak, kaygılarını veya sorunlarını iletebilmek için gerektiğinde size ulaşabilmesi için bir iletişim kanalını açık bırakın. Ulaşılabilir olun ki çalışanlarınızı daha iyi tanıyın aynı zamanda.
 12. Kararlarınızı en aza indirin: Küçük kararlar üzerinde zaman kaybetmeyin büyük olanlara odaklanın.
 13. Daha iyisini yapmaya çalışın: Yaptığınız her bir işte eleştirel gözle bakarak daha iyi nasıl yapacağınızı bulmaya çalışın. Unutmayın her zaman daha iyi yapmanın bir yolu vardır.
 14. Meditasyon/Dua: Üzerinizde negatif enerji atarak stresiniz azaltmanız ve işlerinizde daha iyi odaklanabilmeniz açısından ister meditasyon deyin ister dua yapmaya muhakkak zaman ayırmalısınız.
 15. Düzenli uyku: günde 8 saat düzenli uyku sizi fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı yapacaktır.8 saatten fazlası zarar. Geç kalmakta zarar.
 16. Sağlıklı beslenme: Kompleks karbonhidratlar, proteinler ve sağlıklı yağlar devamlı bir beyinin ihtiyaç duyduğu gıdalardır. Beyninizi güçlendirmek vücudunuzu güçlendirmekten geçer. Ama düzenli ve sağlıklı beslemeyle olur.
 17. Fiziksel egzersizler: sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihin yaratır.
 18. Zihinsel egzersizler: Oyunlar ve bulmacalar kritik düşünme, odak ve hafıza gelişiminde yardımcı olur.
 19. Öğrenmeye Devam Edin: Her gün yeni bir şeyler öğrenmeye hevesli bir noktada olun. Emin olun bir gün yapboz gibi bir bütünün parçası olarak öğrendikleriniz işinize yarayacak.
 20. Kişisel Gelişim: kişisel olarak gelişiminize gerektiği kadar zaman ayırın.
 21. Yeni Şeyler Deneyin: Size ilham verecek şeylerle, nerede ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz.Keşfedin…
 22. Küçük Şeylerle Başlayın: Yeni bir şeyleri denemeye başladığınızda küçük adımlarla yavaş yavaş başlayın.
 23. Ödüllendirin: Zor bir iş yapanları ödüllendirin. Motivenin sonucu sizide motive edecektir…
 24. Yeni tutkular bulun: bir girişimcinin başarıya ulaşmasını sağlayan şey tutkudur. Mümkün olduğunca birçok farklı yerde bulunmaya çalışın.
 25. Müşteri bakış açısı: Müşterilerinizin isteklerine kulak verin ve ihtiyaçlarına öncelik verin. Empati kurun hatta.
 26. Sakin Olun: Ne olursa olsun en doğru kararı bulmak için her zaman sakin kalmayı başarın.
 27. Eleştirilere Kulak Verin: Kimse mükemmel değildir ama olduğunuzdan daha iyi biri olmanız mümkün bu da ancak size yapılan eleştirilere açık olmanızdan geçiyor.
 28. Mütevazi Kalın: Egonuzun kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Lütfen bunu asla kimse yapmasın…
 29. Danışmanlarınızla Konuşun: Sizden daha deneyimli kişilerin verdikleri tavsiyeleri dikkatle dinleyin. Direk uygulayın demiyoruz ama süzgecinizden geçirip bir öz çıkabiliriz.
 30. Tutumlu Kalın: İşinizle ilgili veya kişisel durumlarda gerekmedikçe harcamalar yapmaktan kaçının. Müsrif olmayın.
 31. Dikkat Dağılmasını Engelleyin: Çalışmalarınızda dikkatinizin dağılmasına sebep olan herşeylerden kurtulun.
 32. Sabırlı Kalın: Gün boyunca sabrınızı korumayı başarmalısınız. Sabırsızlık sizi demotive eder.
 33. İçgüdülerinizi Dinleyin: Bilgi faydalıdır ancak sizi belli bir yere kadar götürebilir. Ama içgüdüleriniz her zaman yanınızdadır. Bunların önemini kavrayın ve alacağınız kararlardaki içgüdülerinizi dinleyin. Başaracaksınız…
Etiket: , ,