Bebek Adı Seçer gibi Alan Adı Seçimi

website-3

 

Bebeğinizin imajını en başta belirleyin..

 

Alan adını seçerken, ‘herhangi bir isim işimizi görür, amaç web sitesi olsun’ gibi düşünmeyin. İsim seçimi çocuklarınız için nasıl belirleyici kategoriler oluşturuyorsa web siteniz için de aynısı geçerli.

Alan adınızı yani domaini seçerken mantıklı, öz ve hatırlanabilmesi kolay isimleri tercih etmelisiniz. Bir de bebeğiniz Türk olsa bile, Türkçe karakterler kullanamayacağınız için bu hususta da dikkatli davranmanızda yarar var, bu durum anlam kargaşasına yol açabilir, istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bazı büyük markalar şirket isimlerini tercih eder, bazı büyük markalar sektörüyle alakası olmayan sade ve akılda kalıcı isimler tercih ederek site trafiği sağlarlar. Bu durumlarda işinize hangisinin katkı sağlayacağını düşünmelisiniz; nasıl internette bebek ismi aratıyorsanız, ajanslara bu konuda danışabilirsiniz.

otel-domain

 

Arandığında hemen bulunan bir çocuk olsun..

 

Eskiden alan isimlerinde oldukça çok kullanılan sektörel bir terim bulundurmak, arama motorlarında yerinizi almanın kolay yoluydu. Günümüzde ise artık bu yöntem çok yerinde bir davranış değil, bu terimler ana site de değil, micro web page yani mini tanıtım & bilgilendirme sitelerinde yararlı olmakta. Yinede işiniz örneğin teknoloji ile ilgili ise Tekno gibi andıran, hatırlatan, sonrasında da çağrışım yapabilecek terimler kullanabilir ya da isminize farklı bir imaj katarak uydurabilirsiniz.

 

Etkili içerik SEO uyumlu yazılar sizi arama motorlarında daha üst sıralara taşıyacaktır. Yine de alan adında terim olmalı ya da mini sitelerime isim arıyorum diyorsanız; örneğin ‘SEO’ kelimesini içermesini istiyorsunuz. localveri-seo.com gibi bir isim yerine seo-localveri.com gibi bir isim tercih edilmelidir. Google botlarının yani araştırıcı yapay zekalarının, insan zekasını taklit etmesinden ileri geliyor. İnsanların metinleri soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okumasını taklit eden Google botları bu düzen içerisinde önce rastlayacağı kelimelere önem vermektedir. Artık çocuğunuz, çevresi tarafından ilk ismiyle çağrılacaktır.

 website-2

 

Hangi toplulukta anılacağına karar verin..

 

Alan adı uzantıları ayrı bir konu değil, aslında isim ile bütün olarak düşünülmemesi oldukça kısır isimlere yol açtığı da olmuştur. Bebeğinizin hangi platforma sonsuz üyelik yaptıracağına karar vermek kolay değilŞimdiden ona kalıplar çiziyormuşsunuz gibi gelse de nerede başarılı olacağına siz karar vereceksiniz. Çünkü bu bebek diğer bebeklerden farklı olarak sadece sizin yaptıklarınıza göre kişilik kazanacak, başarılı olacak.

 

Tabi bu kalıpları yaratan bazı önemli sebepler var. .com dünyaya açılan, .com.tr genel bağlamda Türkiye’ye hitap eden uzantılardır, arama motorlarınca da sevilirler. .net, .org, .biz, .co gibi uzantıları kullanarak ünlenen domainler de vardır. Yakala.co farklı domain uzantısı kullanarak oldukça başarılı olmuş bir internet sitesidir mesela. Alan adını seçerken acele etmemelisiniz; farklı kombinler deneyin, sektörde geniş araştırma yapın ve bilenlere danışın.

website-1

Dünyanın anlamlı ve en kısa domaini

 

2010 yılında, Amerika’nın Sedo isimli alan adı şirketi tarafından düzenlenen açık artırma sonucunda ‘dünyanın anlamlı en kısa alan adı’ olarak adlandırılan “www.e.co” isimli alan adını 81.000 dolara B52 Media adlı şirket satın aldı. “e” harfinin internette tarihi bir önemi olduğunu belirten .co pazarlamacıları, “e” nin e-posta, e-ticaret ve tüm dijital eğlence araçlarının dahil olduğu elektronikler anlamına geldiği iddiasındalar. e.co alan adının, Twitter ve Facebook gibi teknolojideki değişikliklere uyum sağlamak ve müşteri ağını çoğaltmanın yollarını arayan herhangi bir şirket için stratejik olarak önemli bir varlık olabileceğine inanılıyordu. e.co şimdilerde sadece reklam sunan bir site olarak, yöneticilerinin başka işlem yapmasına gerek kalmadan sadece para kazandırıyor. 

Etiket: , , , ,