YENİ AR-GE YÖNETMELİĞİYLE GİRİŞİMLERİN VERGİ AVANTAJINA KAVUŞMA ŞANSI ARTIYOR

YENİ AR-GE YÖNETMELİĞİYLE GİRİŞİMLERİN VERGİ AVANTAJINA KAVUŞMA ŞANSI ARTIYOR

Türkiye’de girişimciliğin gelişmesi için bürokrasiden uzak devlet teşviklerinin artmasını umutla beklerken geçtiğimiz hafta Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek en az tam zaman eşdeğer ArGe personeli sayısı 15’e düşürüldü. Bu da 15 çalışan ile Ar-Ge yapan girişimcilerin ciddi vergi muafiyetlerinden yararlanabilmesi anlamına geliyor.

Söz konusu kanun güncellemesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, “Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Deneti̇m Yönetmeliği” bağlığı altında Resmi Gazete’de yayımlanan güncellemenin artından geldi. Ülkemizde ArGe, teknoloji ve yenilikçi ekosistemi bir adım ileriye taşıyacak güncellemeler şeklinde yorumlanan kanun kapsamında 15 tam zamanlı ArGe personeliyle Ar-Ge Merkezi olunabilecek ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde dışarıda geçen zamanın yüzde 100’ü için gelir vergisi teşviki uygulanabilecek.

Karşılaştırmalı olarak baktığımızda yeni kanunla gelen değişimi şu şekilde özetlemek mümkün:

ar-ge-merkezi

Diğer yandan yeni kanunla Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için daha önceden olmayan ‘dışarıda geçen zaman için gelir vergisi stopaj teşviki’ devreye giriyor. Bu yenilikle ArGe çalışmalarını destekleyecek faaliyetlerde yüzde 100, yüksek lisans ve doktora eğitimi için de yüzde 100 destek geliyor.

teknokent

10 Ağustos’ta yayımlanan yeni ArGe teşvikine dair yeni düzenlemenin ardından gelen bu değişiklikler ArGe insan kaynağı sayısının artmasını ve yenilikçi şirketlerin ortaya çıkmasını/gelişmesini hedefliyor. Ancak en başta da bahsettiğim gibi Türkiye’de bürokrasiye dolanmayan girişimcilik desteklerinin artmasını temenni ediyoruz. Son yıllarda sayıları giderek artan tekno kentlerin üniversitelerle uyumlu çalışması da bu değişimi hızlandırabilir.

Eğer şirketinizde 15 ve üzeri tam zamanlı ArGe çalışanına sahipseniz kanunun detaylarını inceleyebilir ve konunun uzmanı iş ortaklarınıza danışabilirsiniz. 15 kişiye yakın ArGe çalışanınız varsa dahi bu teşviklerle karşılanacak avantajla yeni ArGe yeteneklerini şirketinize kazandırmayı düşünebilirsiniz.

Webrazzi’den alınmıştır.

Etiket: , ,